sobota, 25 sierpnia 2012

Wielkie Harce Majowe 2012

Tegoroczne Harce już się zakończyły. Rozejm w Zbarażu został podpisany. Uczestnicy wrócili do domów. Warto jednak, żebyśmy zapamiętali z tego zlotu coś więcej, niż tylko niesamowity szturm na zamek, atmosferę i straż pożarną.
"Wszyscy w Kościele jesteśmy jedną drużyną i gramy do jednej bramki, wspieramy się i pracujemy razem" - tymi słowami Ksiądz Biskup Józef Guzdek mówił do nas na kazaniu w sobotę rano. Na apelu wezwał nas wszystkich do apostolstwa, byśmy nie zatrzymywali dla siebie tego czego doświadczamy w skautingu, na Harcach, lecz dzielili się tymi doświadczeniami z innymi.
Wielu z nas przyjęło medalik św. Benedykta. Postarajmy się, żeby nie był kolejną ozdobą noszoną bezmyślnie na szyi albo magicznym amuletem. Warto zapoznać się z jego głęboką symboliką, a także podjąć konkretne związane z nim postanowienie, byśmy bardziej skorzystali z jego przyjęcia. O znaczeniu medalika możecie przeczytać na stronie benedyktynów.
Ważne słowa padły też z ust Szefów, Bartka Bodziechowskiego – szefa Harców i Marcina Kuczaja – namiestnika harcerzy. Przypomnieli nam, że prawo, przyrzeczenie i mundur są tym, co nas wyróżnia spośród wielu zajęć pozalekcyjnych, kółek sportowych czy modelarskich. Dzięki spotkaniu z Białorusinami i Hiszpanami poczuliśmy na własnej skórze ich słowa mówiące o tym, że w całej Europie jednoczy nas ten sam strój i te same zasady gry. Marcin rozpalił też w nas niecierpliwy płomyk oczekiwania na Eurojam odbywający się już za 2 lata we Francji, w okolicach Metz. Wszyscy chcemy jeszcze bardziej poczuć nasz europejski wymiar, którego próbkę doświadczaliśmy na Harcach rozmawiając czy wymieniając się naszywkami ze skautami z innych krajów.
Obecne Harce wprowadziły zupełnie nową jakość w organizacji i przeżywaniu tej imprezy. Okrzyki i śpiew prawie 800 uczestników robiły ogromne wrażenie i były dla wszystkich przedsmakiem tego, czego doświadczymy już za 2 lata na Eurojamie. Spotkajmy się w Metz!
Lista zwycięzców tutaj - http://skaut.skauci-europy.pl/news/75-chwa-a-zwyci-zcom- A na następnych Harcach, o wstążkę (miejmy nadzieję skutecznie) będą walczyć i zastępy z Północy!
Podczas Harców swoje Przyrzeczenia skautowe złożyli Adam Szczuko z SZ 93 Wilk oraz Andrzej Chrzanowski z SZ Kuna!!! Pozostańcie wierni swoim Przyrzeczeniom!

Michał Stocki HO
(Drużynowy 1. Białostockiej, rok temu przyboczny PuSZczy ;)