Chojnice

SZ 53 Szerszeń wygrał zarówno I Cykl Roku 12 (ex-eaquo z SZ 93 Wilk) oraz Cykl II. Gratulujemy!!! Do zastępu dołączyło trzech nowych ochotników: Aleks, Hubert i Kamil. Zastęp działa bez zarzutu, spokojnie realizując kolejne cele. W lutym 2014 zastęp wziął udział w biwaku, który odbył się w Poznaniu.


Po raz pierwszy od wielu, wielu lat, zastęp z Chojnic znalazł się w pewnym momencie na czele klasyfikacji na zastęp cyklu!!! I nie bez przyczyny. Chłopcy z kopyta ruszyli w nowy rok pracy, przystępując do Wielkiej Gry Eurojamowej, regularnie robiąc zbiórki.
Wyzwaniem, które podjęli w I cyklu była budowa tratwy. Tratwa utrzymała na wodzie Tobiasza, a raczej on się utrzymał. Na zbiórki przybyło kilku kandydatów, prawdopodobnie któryś z nich będzie chciał dołączyć do zastępu.

Na obóz do Lipinek wybrało się 4 harcerzy z Chojnic. Zebrał ich Tobiasz - nowy zastępowy Szerszenia. Podczas obozu Bartek i Arek złożyli Przyrzeczenia Harcerskie. Największym sukcesem zastępu podczas obozu było eksplo do Krotoszyn, które wygrali. W kilku innych konkurencjach byli w czołówce. Zobaczymy, jak będzie wyglądała praca zastępu w ciągu roku... Może w końcu będą regularne zbiórki? 

Jak co roku (można już do tego przywyknąć), SZ 53 Szerszeń budzi się przed obozem... Zastęp szykuje się do przyjazdu na Bieg na Orientację w Toruniu.

W trakcie obozu, podczas jednego z obiadów, Szerszeń stwierdził, że nie zależy im na wstążkach - ich celem są trzy Przyrzeczenia! Na koniec obozu, Sąd Honorowy dopuścił do złożenia Przyrzeczenia Harcerskiego: Oskara, Tobiasza i Miłosza. Natomiast SZ 53 Szerszeń zdobył wstążki za: pionierkę, czystość, wielką grę oraz za... OBÓZ 2012! Tak więc można wygrać obóz, przygotowując się do niego po cichu, bez jakiegokolwiek chwalenia się osiągnięciami. Choć oczywiście jeszcze lepiej by było, gdyby praca w ciągu kolejnego roku harcerskiego też była regularna :) 

Obóz W Soczewce. Podjęliśmy decyzję, że zastęp nadal będzie działał jako SZ 53 Szerszeń. 17 lipca odbyło się mianowanie Sebastiana na zastępowego oraz Przysięgi Wierności Oskara, Tobiasza i Miłosza. Szerszeń bardzo szybko poradził sobie z wybudowaniem platformy. Duża w tym rola Sebastiana, który sprawnie wszystkim kierował.

Dwa dni przed obozem odebrałem nieoczekiwany telefon od Sebastiana...
"- Druhu, to o której mamy być w Gostycynie?
- W jakim Gostycynie, w Gostyninie chyba?
- Nie, w mailu było, że w Gostycynie...
- Nie, nie, obóz mamy w Soczewce, to jest koło Gostynina. A wybierasz się jednak z Oskarem?
- Tak, i jeszcze dwóch chłopaków...."
No to mnie zatkało :D Od października nic, żadnego kontaktu, żadnej odpowiedzi na maila, a tu się okazuje, że zastęp działa! I, że czterech gości się wybiera na obóz. I przyjechali :D 

To właśnie tu, dzięki Ojcu Bertoldowi, już ponad 10 lat lat temu powstały pierwsze zastępy skautów na Pomorzu... Do dziś trwamy w Chojnicach, choć harcerki i harcerze po skończeniu Liceum Katolickiego, rozjeżdżają się po całej Polsce... Działamy od samego początku przy Wspólnocie Szkół Katolickich (www.katolik.chojnice.pl)

Historia Samodzielnych Zastępów w Chojnicach jest bogata. Istniały tu: SZ 14 Wilk, SZ 27 Niedźwiedź oraz SZ 53 Szerszeń oraz kilka zastępów powstawało. Przez rok istniała również 2. Drużyna Chojnicka harcerek oraz Ognisko Przewodniczek.

Obecnie powoli do wysokiego lotu przygotowuje się Samodzielny Zastęp Jastrząb. Zastępowym jest wywiadowca Sebastian.