Toruń


Działania skautowe w Toruniu nabrały niesamowitego tempa! Aktualnie działa Krąg wędrowników (w poczet którego zostali ostatnio przyjęci Łukasz, Sebastian i Kuba). 1. Szczep Toruński, na którego patrona został wybrany bł. Stefan Wincenty Frelichowski, coraz bardziej zadomawia się w parafii św.Antoniego na Wrzosach. SZ 109 Jeleń liczy już 7 osób, a jego ostatnim sukcesem jest zwycięstwo podczas biwaku w Poznaniu. Od marca rusza Gromada wilczków, a jej Akelą został Jasiek. Tak więc idzie do przodu!


Jesień 2013 roku to poszukiwanie nowych osób, które chciałyby się włączyć w ruch skautowy. Po pewnym okresie zastanawiania się, ostatecznie zdecydowaliśmy, że naszą macierzystą parafią w Toruniu będzie parafia Świętego Antoniego na Wrzosach, ponieważ to stąd wywodzi się najwięcej kandydatów. Chcemy jednak cały czas utrzymywać kontakt z parafiami, przy których być może za jakiś czas powstaną nasze jednostki. Póki co Wrzosy, chociaż Msza rozpoczynająca nowy rok pracy odbyła się na Rubinkowie, gdzie wybraliśmy się rowerami.
Obecnie w SZ 109 Jeleń jest 3 harcerzy oraz 5-ciu kandydatów.
Powstała również ekipa wędrowników, do której akces zgłasza 5-ciu młodych mężczyzn. Ilu z nich założy mundury - czas pokaże.

5 lipca 2013 roku (w końcu!!!) uznany został SZ 109 Jeleń. Po wielu próbach, w końcu jest
konkret. Harcerzom udało się zrobić proporzec i liczymy na to, że ruszą pełną parą. Zastępowym został mianowany Szymek (złożył on również Przyrzeczenie Harcerskie podczas obozu). Pod jego wodzą, zastęp wywalczył swoją pierwszą wstążkę -
bezapelacyjnie wygrał Wielką Grę podczas obozu w Lipinkach. W kilku innych konkurencjach zastęp też spisywał się dobrze. Utrudnionym zadaniem było przydzielenie do zastępu trzech kandydatów z Olsztyna. To powodowało, że było więcej rąk do pracy, ale też więcej buzi do wykarmienia :)


25 maja odbył się w Toruniu Bieg na Orientację - tym razem puchar
pojechał do Bydgoszczy! W czerwcu wzięliśmy udział w uroczystościach związanych z 100-ną rocznicą urodzin bł.Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz jako służba porządkowa w III Marszu dla Życia i Rodziny. 7 czerwca Przyrzeczenie Harcerskie złożył Jasiek.


2 maja, SZ Jeleń wygrał I Skautowy Bieg na Orientację w Bydgoszczy!

19 kwietnia 2013 roku powstał na Rubinkowie Samodzielny Zastęp Zaskroniec. Na razie jest 5-ciu kandydatów. Chłopcy powoli poznają kolejne aspekty życia skautowego.
Pojawiają się równiż kandydaci do kręgu Świętego Wojciecha!


Rubinkowo II... Wrzosy... Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa oraz Parafia Świętego Antoniego... to kolejne parafie toruńskie, które wyrażają chęć współpracy. Na 14 kwietnia jest uzgodniony nabór oraz spotkanie z zainteresowanymi z parafii Św. Józefa. Następnie będą spotkania w dwóch w/w parafiach. A na początku maja - I Skautowy Bieg na Orientację w Toruniu.


Korzystając z mroźnej aury, w ferie zimowe 2013 roku, SZ Jeleń postanowił zbudować Igloo. Projekt został ukończony powodzeniem.

Działania w nowym roku harcerskim trochę się opóźniły... Ale Jeleń już nadrabia straty. Pojawił się nowy kandydat do zastępu, kolejny ma się pojawić na najbliższej zbiórce, która odbędzie się w sobotę, 1 grudnia o godzinie 12:00. Spotkanie przed kościołem Świętego Józefa.  SZ Jeleń podczas obozu w Soczewce zbierał pierwsze szlify. Do Kacpra i Marcela, na czas obozu dołączyli Antek i Mateusz, których zachęcił Kacper. Aby zastęp miał szansę nawiązać walkę z pozostałymi, do zastępu dołączyli również Michał z SZ Kuna oraz Mikołaj i Staś z SZ Bóbr. Kacper oraz Marcel złożyli Przyrzeczenie Harcerskie!

W czerwcu 2012 roku powstał w Toruniu Samodzielny Zastęp Jeleń! zastępowym został wybrany Kacper.Od kwietnia do czerwca 2012 roku co jakiś czas odbywały się zbiórki kandydatów do zastępu. Szukaliśmy też w tym czasie odpowiedniego kandydata na zastępowego. Przez zbiórki przewinęło się 8 kandydatów. W Wielkich Harcach Majowych wzięli udział Marcel i Kacper (działali wspólnie z SZ Kuna). Duszpasterzem zastępu został O. Marcin Klamka (nieoczekiwanie podszedł do szefa i mu to oznajmił :).

15 marca 2012 roku, święto Świętego Klemensa - redemptorysty. Ważny dzień dla redemptorystów, być może również okaże się ważnym dniem dla skautingu w Toruniu. Planujemy dużą, zakrojoną akcję przez najbliższe dwa tygodnie. Mamy pełną zgodę proboszcza, Ojca Wojciecha, który bardzo się ucieszył, że chcemy rozwijać skauting w Toruniu. Obiecał pomoc i dał kilka wskazówek :) Chwała Panu!


Wstępne zainteresowanie opieką duszpasterską nad zastępem harcerzy wyraził Ojciec Michał z parafii OO. Paulinów. Zobaczymy, może uda nam się wspólna współpraca...

W Toruniu walczymy o to, aby powstał Krąg wędrowników. Jesteśmy po rozmowach w parafii OO. Paulinów w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, ul.Konstytucji 3 maja (http://www.torun.paulini.pl).
Na razie nie ma jeszcze konkretnych harcerzy, ale wspólnie z Piotrem z Neokatechumenatu będziemy takich szukać, aby na wiosnę powstał pierwszy zastęp w Toruniu.