Pokazywanie postów oznaczonych etykietą SZ 92 Krogulec. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą SZ 92 Krogulec. Pokaż wszystkie posty

sobota, 25 sierpnia 2012

Wielkie Harce Majowe 2012

Tegoroczne Harce już się zakończyły. Rozejm w Zbarażu został podpisany. Uczestnicy wrócili do domów. Warto jednak, żebyśmy zapamiętali z tego zlotu coś więcej, niż tylko niesamowity szturm na zamek, atmosferę i straż pożarną.
"Wszyscy w Kościele jesteśmy jedną drużyną i gramy do jednej bramki, wspieramy się i pracujemy razem" - tymi słowami Ksiądz Biskup Józef Guzdek mówił do nas na kazaniu w sobotę rano. Na apelu wezwał nas wszystkich do apostolstwa, byśmy nie zatrzymywali dla siebie tego czego doświadczamy w skautingu, na Harcach, lecz dzielili się tymi doświadczeniami z innymi.
Wielu z nas przyjęło medalik św. Benedykta. Postarajmy się, żeby nie był kolejną ozdobą noszoną bezmyślnie na szyi albo magicznym amuletem. Warto zapoznać się z jego głęboką symboliką, a także podjąć konkretne związane z nim postanowienie, byśmy bardziej skorzystali z jego przyjęcia. O znaczeniu medalika możecie przeczytać na stronie benedyktynów.
Ważne słowa padły też z ust Szefów, Bartka Bodziechowskiego – szefa Harców i Marcina Kuczaja – namiestnika harcerzy. Przypomnieli nam, że prawo, przyrzeczenie i mundur są tym, co nas wyróżnia spośród wielu zajęć pozalekcyjnych, kółek sportowych czy modelarskich. Dzięki spotkaniu z Białorusinami i Hiszpanami poczuliśmy na własnej skórze ich słowa mówiące o tym, że w całej Europie jednoczy nas ten sam strój i te same zasady gry. Marcin rozpalił też w nas niecierpliwy płomyk oczekiwania na Eurojam odbywający się już za 2 lata we Francji, w okolicach Metz. Wszyscy chcemy jeszcze bardziej poczuć nasz europejski wymiar, którego próbkę doświadczaliśmy na Harcach rozmawiając czy wymieniając się naszywkami ze skautami z innych krajów.
Obecne Harce wprowadziły zupełnie nową jakość w organizacji i przeżywaniu tej imprezy. Okrzyki i śpiew prawie 800 uczestników robiły ogromne wrażenie i były dla wszystkich przedsmakiem tego, czego doświadczymy już za 2 lata na Eurojamie. Spotkajmy się w Metz!
Lista zwycięzców tutaj - http://skaut.skauci-europy.pl/news/75-chwa-a-zwyci-zcom- A na następnych Harcach, o wstążkę (miejmy nadzieję skutecznie) będą walczyć i zastępy z Północy!
Podczas Harców swoje Przyrzeczenia skautowe złożyli Adam Szczuko z SZ 93 Wilk oraz Andrzej Chrzanowski z SZ Kuna!!! Pozostańcie wierni swoim Przyrzeczeniom!

Michał Stocki HO
(Drużynowy 1. Białostockiej, rok temu przyboczny PuSZczy ;)

czwartek, 15 marca 2012

Skauting wraca na Pomorze Zachodnie...

Skauci Europy pojawili się w Świnoujściu na początku lat 90-tych... Wtedy to była wielka nowość. Beżowe i błękitne mundury... Niestety, po 10 latach działań, jednostki przestały istnieć. 
Dzięki zaangażowaniu księdza Bartka oraz księdza Pawła - wikariuszy z katedry św. Jana Chrzciciela oraz chęci przeżycia przygody wśród miejscowej młodzieży, dnia 11 marca 2012 roku, zostały uznane dwa samodzielne zastępy: SZ 91 Orzeł, którego zastępowym jest Michał oraz SZ 92 Krogulec, z Bartkiem na czele. Jako, że kandydatów na skautów jest bardzo dużo, Dawid podjął się misji założenia SZ Wilk.
W niedzielny, piękny poranek, z orzeźwiającą bryzą znad morza, rozpoczęliśmy spotkanie od herbaty oraz pysznych ciasteczek francuskich ;) Następnie przećwiczyliśmy apel, by w pokaźnym składzie udać się na Mszę świętą. Gdy ksiądz Paweł z ambony wspomniał o młodych skautach, wszyscy dumni, od razu się wyprostowali.
Mury Konkatedry Najświętszej Marii Panny, Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Faustyna, która powstała w XII wieku, były świadkami wielu wydarzeń, jednak po raz pierwszy były świadkami uznania Samodzielnych Zastępów Skautów Europy, które odbyło się w wirydarzu. Na uroczystości byli obecni również rodzice oraz rodzeństwo kandydatów na harcerzy, którzy z podziwem patrzyli na wspaniale prezentujących się synów.
Ochotnikami zostało 13 młodzieńców, pełnych zapału i werwy do wszelkich akcji i przygód. To dopiero początek ich drogi skautowej. Oby Matka Boża towarzyszyła im w życiu i opiekowała się nimi.