Poznań

Wraz z początkiem wiosny 2014, w Poznaniu robi się coraz ciekawiej! Kolejne wizyty i spotkania zaowocowały wieloma nowymi kontaktami. 1. Gromada Poznańska działa dalej wedle planu. Łukasz natomiast zdecydował się zostać drużynowym! Na razie trwa rekrutacja kandydatów do utworzenia zastępu. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem - jeszcze w tym roku zostanie uznany 1. Szczep Poznański. Oprócz tego, zgłaszają się kolejni kandydaci na wędrowników. Oj, dzieje się!

Jesień 2013 roku to czas wielkiego entuzjazmu dotyczącego środowiska poznańskiego. Rusza bowiem nurt żeński! W październiku odbyło się spotkanie
u OO. Dominikanów, gdzie od maja służbę przeora pełni nasz duszapsterz - Ojciec Michał. Na spotkaniu pojawiło się ponad 20 osób. Wierzymy, że zarówno Jacek znajdzie pomoc przy Gromadzie oraz uda się utworzyć w Poznaniu pierwszy Samodzielny Zastęp. W każdym bądź razie - wszystko idzie w dobrym kierunku i powoli powstaje środowisko skautowe. Naszym celem - Otwarcie Poznania!

Obóz letni 1.Gromady Poznańskiej odbył się pod Miliczem. Gromada obozowała wspólnie z 1.Gromadą Wrocławską. W obozie wzięło udział 7 wilczków, a pięciu z nich złożyło podczas obozu Obietnicę.
Była to pierwsza taka przygoda dla chłopców, którzy już wiedzą, czym jest skauting, a dwóch z nich czeka na powstanie w Poznaniu Samodzielnego Zastępu...


W weekend majowy na Wielkie Łowy wybrało się ośmiu wilczków - relacja wkrótce powinna się znaleźć na blogu Gromady - www.1gromadapoznanska.blogspot.com

24 lutego odbyło się mianowanie Jacka na Akelę 1.Gromady Poznańskiej bł. Czesława Jóźwiaka. Do Gromady zostało przyjętych pierwszych czterech wilczków, a kolejni już na to czekają!!! Pojawiają się też perspektywy na rozszerzenie działalności - rozmowy w toku :)

11 stycznia 2013 roku odbyło się pierwsze spotkanie opłatkowe w Poznaniu. Stawiły się trzy rodziny. Kolejne takie spotkanie za rok :)

W grudniu został wybrany patron 1.Gromady Poznańskiej. O wstawiennictwo, po rozważaniu modlitewnym, poprosiliśmy bł. Czesława Jóźwiaka. To on będzie się wstawiał u Boga za wilczkami z Poznania.17.11.2012 r. Doczekaliśmy się audycji w Radiu Emaus nt. skautingu. Po audycji odbyła się trzecia zbiórka 1.Gromady Poznańskiej. Jacek złożył Przyrzeczenie Harcerskie. Na zbiórce pojawił się duszpasterz Gromady :)
Teraz nadszedł czas na wybór koloru chust oraz patrona Gromady. Już wiemy, że będzie to jeden z błogosławionej 5-ki poznańskiej. Przybocznym w Gromadzie zdecydował się zostać Łukasz (niegdyś zastępowy SZ 17 Świstak z Gostynia!). Tak więc już niedługo wilczki w Poznaniu nie będą sferą marzeń...

Wrzesień A.D. 2012. Niestety, zastęp nie powstał. Natomiast Jacek wziął udział w drugim stopniu kursu "Dżungla"! W parafii ruszyła akcja naborowa.

9 marca 2012 roku odbyło się spotkanie, na którym pojawiło się... 7 osób zainteresowanych rozwojem skautingu w Poznaniu. Zapadło kilka ważnych decyzji:
- Mateusz zdecydował się założyć zastęp harcerzy, przyprowadził dwóch kolegów, potrzeba jeszcze co najmniej dwóch i zastęp rusza,
- Jacek był na kursie dla szefów Gromad, z założeniem Gromady poczekamy jednak do września, aby lepiej przygotować grunt, w każdym bądź razie, chłopcy w wieku 9-11 lat, już mogą się szykować na przygodę w Dżungli,
- Agnieszka rozezna sytuację w szkole Pijarów, z którą być może uda nam się nawiązać kontakt,
- chcemy nawiązać kontakt z Radiem Emaus i puścić tam ogłoszenia o naszych działaniach.

W Poznaniu, dzięki bratu Mirkowi, osiedliliśmy się przy parafii Ojców Pallotynów (www.poznan.pallotyni.info).
Dzięki różnym akcjom promocyjnym, udało się znaleźć dorosłych kandydatów na szefów. I tak - Jacek był z nami na styczniowej wędrówce, został podczas niej przyjęty do Kręgu Wędrowników i chce na wiosnę założyć Gromadę Wilczków.

Jest również kandydat na zastępowego, Mateusz, który był na biwaku z PuSZczą Dolnośląską.
Zgłaszają się również dziewczęta chętne do założenia Ogniska Przewodniczek. 

Czym motywujemy powodzenie założenia skautingu w Poznaniu? Błogosławieństwem księdza arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, u którego byliśmy na audiencji 31 sierpnia 2011 roku. Umówiliśmy się na kolejną wizytę na wiosnę, już z Poznaniakami.