Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kamień Pomorski. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kamień Pomorski. Pokaż wszystkie posty

czwartek, 15 marca 2012

Skauting wraca na Pomorze Zachodnie...

Skauci Europy pojawili się w Świnoujściu na początku lat 90-tych... Wtedy to była wielka nowość. Beżowe i błękitne mundury... Niestety, po 10 latach działań, jednostki przestały istnieć. 
Dzięki zaangażowaniu księdza Bartka oraz księdza Pawła - wikariuszy z katedry św. Jana Chrzciciela oraz chęci przeżycia przygody wśród miejscowej młodzieży, dnia 11 marca 2012 roku, zostały uznane dwa samodzielne zastępy: SZ 91 Orzeł, którego zastępowym jest Michał oraz SZ 92 Krogulec, z Bartkiem na czele. Jako, że kandydatów na skautów jest bardzo dużo, Dawid podjął się misji założenia SZ Wilk.
W niedzielny, piękny poranek, z orzeźwiającą bryzą znad morza, rozpoczęliśmy spotkanie od herbaty oraz pysznych ciasteczek francuskich ;) Następnie przećwiczyliśmy apel, by w pokaźnym składzie udać się na Mszę świętą. Gdy ksiądz Paweł z ambony wspomniał o młodych skautach, wszyscy dumni, od razu się wyprostowali.
Mury Konkatedry Najświętszej Marii Panny, Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Faustyna, która powstała w XII wieku, były świadkami wielu wydarzeń, jednak po raz pierwszy były świadkami uznania Samodzielnych Zastępów Skautów Europy, które odbyło się w wirydarzu. Na uroczystości byli obecni również rodzice oraz rodzeństwo kandydatów na harcerzy, którzy z podziwem patrzyli na wspaniale prezentujących się synów.
Ochotnikami zostało 13 młodzieńców, pełnych zapału i werwy do wszelkich akcji i przygód. To dopiero początek ich drogi skautowej. Oby Matka Boża towarzyszyła im w życiu i opiekowała się nimi.