wtorek, 19 marca 2013

Skauci Europy w "Grodzie Maryi"

Jak co roku, Skauci Europy zorganizowali pielgrzymkę z okazji Dnia Modlitw za Federację Skautingu Europejskiego, która zawsze odbywa się w okolicach Święta Zwiastowania NMP.
 
Tym razem spotkaliśmy się w Sanktuarium w Niepokalanowie, w sobotę 16 marca 2013. W sumie było nas ponad 200 osób, 5 gromad, 4 drużyny, samodzielne zastępy ze Skierniewic, Warszawy i Teresina, przewodniczki i wędrownicy oraz zaproszeni goście. 
Harcerki i harcerze pielgrzymowali dwa dni 15 i 16 marca 2013 r. , natomiast wilczki i rodzice w sobotę 16 marca.

 Sobotnie pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od modlitwy różańcowej. Po dojechaniu na  miejsce, udaliśmy się do podziemi bazyliki, gdzie w 1966 roku, dla upamiętnienia  Tysiąclecia Chrztu Polski, zainstalowano ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Szopkę tę wykonali bracia Paschalis Banach i Felicissimus Sztyk. Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesuwało się przed oczami Skautów, rodziców i zaproszonych gości. Następnie udaliśmy się do wnętrza Bazyliki Mniejszej, gdzie w skupieniu rozważaliśmy stacje Drogi Krzyżowej. Po Drodze Krzyżowej zwiedziliśmy muzeum św. Maksymiliana Marii Kolbego. W historycznym budynku, gdzie przed II wojną światową była pralnia i stolarnia, urządzono muzeum poświęcone św. Maksymilianowi. Zajmuje ono trzy sale. Fotosy i eksponaty z objaśnieniami pozwalają poznać bliżej życie i działalność założyciela Niepokalanowa, jak i rozwój klasztoru.
Pierwsza sala przybliżyła historię Niepokalanowa. Przywitała nas w niej figura Świętego, wykonana z brązu przez G. Joppolo z Viterbo, poświęcona przez papieża Jana Pawła II w czasie uroczystości kanonizacyjnych w 1982 r.
W dalszej części mogliśmy zapoznać się z życiem i działalnością św. Maksymiliana, od urodzin aż do męczeńskiej śmierci.
Ostatnia sala zawierała eksponaty z misji franciszkańskich oraz pamiątki ukazujące sławę pośmiertną Męczennika z Auschwitz. 
Po zwiedzeniu muzeum, mieliśmy czas na gry i zabawy skautowe, które są zawsze świetnym "czasoumilaczem" dla najmłodszych. 
Następnie posililiśmy się pysznym bigosem franciszkańskim.
Najedzeni i napojeni, poszliśmy do kaplicy św. Maksymiliana, gdzie mieliśmy próbę śpiewu. Punktualnie o godzinie 15 rozpoczęła się Msza Święta, podczas której modliliśmy się za Federację Skautingu Europejskiego. Eucharystii przewodził ksiądz Konrad Zawiślak, natomiast współkoncelebrantami byli: ks. Stanisław Smolarek, ks. Zbigniew Kaliński i ks. Krzysztof Michalski.
Po Mszy Św. dh Robert Fedorowicz zaprosił rodziców na konferencję dotyczącą "Wychowania Chrześcijańskiego", którą prowadził Marcin Kruk Naczelnik Harcerzy. Wilczki mogły natomiast wsłuchać się słowa księdza Krzysztofa Michalskiego, który bardzo ciekawie wyjaśnił hasło tegorocznej pielgrzymki "Być solą ziemi". Harcerze w tym czasie udali się do bazyliki, gdzie również wysłuchali przygotowanej dla nich konferencji. O godzinie 17 wspólnie zebraliśmy się w Bazylice Mniejszej, klęcząc przed ołtarzem odmówiliśmy Anioł Pański, następnie zawierzyliśmy Matce Bożej nasze stowaryszenie.
Kwintesencją Dnia Modlitw za FSE był apel, podczas którego mianowano Mateusza Golianka na Hufcowego Rawskiego, podziękowano Robertowi Fedorowiczowi za wieloletnią służbę oraz Poldek Będkowski został szefem Kręgu św. Pawła od Krzyża.
                                      Marta Baran                                               
  relacja ze strony: www.skierniewice.skauci-europy.pl
 
zdjęcia Czarka - w galerii.